Dobrze funkcjonująca maszyna to zbiór idealnie dobranych i niezawodnych elementów. Jednym z nich jest koło zębate, które – pomimo swojej prostej konstrukcji – jest niezbędne między innymi do wywołania napędu i utrzymywania płynnej pracy aplikacji.
Co to jest koło zębate?
Bez koła zębatego nie może dojść do przeniesienia napędu. I choć może się wydawać, że jest to stwierdzenie na przerost, to w istocie jest to prawda – koło zębate jest bowiem elementem przekładni zębatej, która to jest odpowiedzialna za wprowadzenie maszyny w ruch (z pomocą zazębiających się kół zębatych).
Budowa koła zębatego
Koło zębate ma bardzo prostą konstrukcję, jednak w tym przypadku mniej znaczy więcej. Składa się ono z tylko trzech elementów – piasty, łącznika i wieńca zębatego.
- Piasta to element koła, który jest usytuowany na osi lub wale.
- Łącznik łączy piastę i wieniec, jednak nie jest konieczną częścią koła. Zdarza się, że nie występuje on w konstrukcji, a wówczas wieniec pełni także funkcję piasty.
- Wieniec składa się z zębów i wieńca. To właśnie ze względu na jego kształt określa się rodzaj koła zębatego: wyróżniamy koła walcowe i stożkowe.
Zalety kół zębatych
Ponieważ koła zębate składają się jedynie z trzech elementów, to ich funkcjonalność może budzić wątpliwości. Jednak nic bardziej mylnego! Jak wspomnieliśmy, w przypadku tych części minimalizm działa na korzyść przekładni zębatej, a tym samym optymalizuje pracę maszyny.
Do najważniejszych zalet kół można zaliczyć między innymi ich stabilność, cichą pracę i bardzo dużą wydajność. Dodatkowo są one łatwe w obsłudze oraz konserwacji, co znacznie usprawnia pracę operatorowi aplikacji.
Czy koła zębate są niezawodne?
Koła zębate mają też jednak kilka wad, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze części. Najczęściej wskazuje się na dużą sztywność geometrii. Brak elastyczności może działać na niekorzyść maszyny, zwłaszcza przy dużej eksploatacji, dlatego tak ważna jest regularna konserwacja i sprawdzanie stanu przekładni zębatej.
Co więcej, jeśli koła nie są odpowiednio często smarowane komfort pracy może się obniżyć. Zaniedbane koła mają bowiem tendencję do hałaśliwej pracy i zaburzania płynności. Z tego względu są to więc części, które mogą generować większe koszty, bo odpowiednio dobrany smar musi być regularnie dokupowany.
Przeczytaj też: Czym charakteryzują się dobre smary przemysłowe do łańcuchów oraz do elementów maszyn?
Jak dobrać koła zębate?
Wszystkie części maszyny, w tym również koła zębate, muszą być dobrane do indywidualnych parametrów konkretnej maszyny – tylko takie podejście gwarantuje, że mechanizm nie będzie się zacinał lub ulegał usterkom.
Zalecamy kontakt ze specjalistami biura technicznego Schipolska, którzy na podstawie przeprowadzonego wywiadu zaproponują pasujące koła zębate od renomowanych producentów.