Rolnictwo to bardzo istotna gałąź przemysłu. Aby wydajność przedsiębiorstw rolniczych stale wzrastała, istotne jest stosowanie rozwiązań usprawniających pracę. Jednym z nich jest stosowanie łańcuchów transportowych. W jaki sposób wykorzystywane są odciągi transportowe w rolnictwie?
Łańcuchy transportowe – rodzaje i zastosowanie
Odciągi transportowe mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Ze względu na swoją uniwersalność stosowane są w praktycznie każdej branży – najczęściej używane są w przemyśle budowlanym, rolniczym, morskim czy motoryzacyjnym. Aktualnie jest to najlepsze rozwiązanie na rynku – pozwala na bezpieczny transport (mocowanie, przesuwanie czy przenoszenie) ciężkich i wielkogabarytowych produktów. Bez problemu łańcuchy transportowe sprawdzą się przy transporcie maszyn rolniczych, sprzętów wojskowych, elementów stalowych czy betonowych. Na jeden napinacz łańcuchowy można zamocować od 4 do 16 ton ładunku – należy jednak pamiętać, że ta zdolność mocowania jest uzależniona od średnicy łańcucha. Do dużych i ciężkich gabarytów należy dobrać odpowiednio gruby łańcuch.
Wśród łańcuchów transportowych wyróżnia się dwa rodzaje odciągów:
- jednoczęściowe łańcuchy transportowe – są to standardowe modele odciągów transportowych. Charakteryzuje się tym, że dwa odcinki łańcucha są na stałe przymocowane do napinacza. Części łańcucha są różnej długości (jeden jest dłuższy, drugi krótszy).
- dwuczęściowe łańcuchy transportowe – są zdecydowanie bardziej uniwersalne niż modele jednoczęściowe. Dzięki temu, że nie są one przymocowane do napinacza na stałe, można je dowolnie modyfikować i dostosowywać do potrzeb przedsiębiorstwa.
Łańcuchy transportowe są odporne na korozje. Można je z powodzeniem stosować w różnych warunkach atmosferycznych bez obaw o uszkodzenie łańcucha np. ze względu na zbyt dużą wilgotność.
Zastosowanie łańcuchów transportowych w rolnictwie
Transport dużych i nowoczesnych maszyn rolniczych nie byłby możliwy, gdyby nie zastosowanie łańcuchów transportowych. Prawidłowe zabezpieczenie transportowanych maszyn rolniczych jest regulowane przez międzynarodowe prawo. Odciągi transportowe wykorzystywane do transportu maszyn rolniczych muszą być nie tylko trwałe i wydajne, ale również spełniać normę PN-EN 12195-3.
Łańcuchy transportowe doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach. Rolnictwo potrzebuje łańcuchów transportowych, które wyróżnia bardzo wysoka odporność na obciążenia dynamiczne i ścieranie. Obciągi transportowe znaleźć można w wielu maszynach rolniczych, jak chociażby: kombajnach czy maszynach zbierających, sortujących oraz rozrzucających.
Zastosowanie innowacyjnych technologii w rolnictwie jest wspomagane przez transport ciężki. Rolnicy z wykorzystaniem nowoczesnego transportu mogą bez problemu przewozić duże i ciężkie maszyny rolnicze oraz inne urządzenia niezbędne do codziennej pracy w gospodarstwie rolnym.
Szeroki wybór łańcuchów transportowych
Łańcuchy transportowe mają szerokie zastosowanie. Warto jednak dobrać odpowiedni rodzaj łańcucha do wybranych branż i produktów – inne powiem łańcuchy będą potrzebne do transportu elementów konstrukcyjnych, a inne sprawdzą się do przewożenia maszyn rolniczych.
Modułowa budowa łańcuchów transportowych pozwala na tworzenie wielu różnych konfiguracji – np. jedno- i dwuczęściowych odciągów, z jednym bądź dwoma hakami skracającymi czy o różnej długości łańcucha. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie łańcuchów transportowych do potrzeb danej gałęzi przemysłu.
Sprawdź szeroką ofertę łańcuchów transportowych w Schipolska. Wybór obciągów transportowych renomowanego producenta to gwarancja wydajnych i trwałych łańcuchów, które w pełni spełnią oczekiwania Twojego przedsiębiorstwa. Eksperci Schipolska po poznaniu Twoich potrzeb, doradzą wybór odpowiednich łańcuchów transportowych, aby zapewnić bezpieczny i skuteczny transport wielkogabarytowych produktów.