Czasami od jednego elementu łączącego odmienne części zależy poziom wydajności maszyny oraz jej sprawnej pracy. Do tego grona zalicza się tuleja rozprężno-zaciskowa, która odgrywa niezwykle ważną rolę w niemal każdej gałęzi przemysłu. Czym są tuleje i co je charakteryzuje? Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Tuleja rozprężno-zaciskowa – charakterystyka części
Opis tulei warto zacząć od objaśnienia ich przeznaczenia. Jest to element maszyny, który ma za zadanie łączyć wał z elementami obrotowymi. Jest to sztywny, ale niezwykle precyzyjny sposób łączenia elementów, a specyficzna budowa tulei umożliwia jej dodatkową regulację. Dzięki temu cechuje się ona wyjątkową uniwersalnością i możliwością wykorzystywania w różnych branżach.
Tuleje rozprężno-zaciskowe są bardzo łatwe w montażu oraz konserwacji, bo ich budowa nie jest skomplikowana. Składają się one bowiem z pierścieni, które służą do wytwarzania nacisku. Ze względu na swoje zastosowanie, tuleje te są nazywane również zaciskowymi.
Zalety tulei rozprężno-zaciskowej
Pierścienie zaciskowe są popularne z prostej przyczyny – są one praktycznie niezawodne, a przy tym mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim mogą być wykorzystywane nawet przy dużych prędkościach, bez ryzyka szybszego zużycia materiału. Tulejom rozprężno-zaciskowym niestraszne są także wysokie i niskie temperatury oraz ich wahania.
Co ważne, tuleje mają też ogromny wpływ na jakość pracy. Wykazują się one wyjątkowo cichą pracą, chroniąc tym samym pracowników przed nadmiernym hałasem. Są one również łatwe w demontażu, dlatego bez problemu można wykonywać ich regularną konserwację. Dodatkową zaletą jest szeroki wybór oraz odporność na duże obciążenia.
Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym dokładnie opisaliśmy ten proces: Poprawna konserwacja elementów maszyn.
Typy tulei – szeroki wybór elementów maszyn
Ogromne zapotrzebowanie klientów sprawiło, że obecnie na rynku są dostępne różnorodne tuleje rozprężno-zaciskowe. Każdy model cechuje się indywidualnymi wymiarami, siłą docisku czy też momentem obrotowym. Zaliczamy do nich tuleje z serii:
- KLAA
- KLAB
- KLBB
- KLCC
- KLDA
- KLDB
- KLEE
- KLFF-KLFC
- KLGG
- KLHH
- KLMM
- KLNN
- KLPP
Tuleje są wykonane z najwyższej jakości tworzywa – wykorzystywany jest do nich materiał C45 E – UNI EN 10083-1. Wszystkie typy tulei oraz ich dokładne opisy są dostępne w katalogach na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, ponieważ są tam dostępne wszystkie informacje niezbędne do wybrania odpowiednich elementów, kompatybilnych z parametrami danej aplikacji.
Pomocą służą także specjaliści z biura technicznego Schipolska – pomogą Ci wybrać tuleje rozprężno-zaciskowe od renomowanych producentów, które spełniają najwyższe normy i przeszły niezbędne testy bezpieczeństwa. Części są dostarczane szybko i bezproblemowo, a w razie nieprawidłowości dedykowany specjalista jest w stałym kontakcie z klientem.