Sprzęgła elastyczne są od lat wykorzystywane do przenoszenia napędu w maszynach i uznawane za jedno z niezawodnych rozwiązań w tym zakresie. Ale czym się charakteryzują i czy można wykorzystać je również w przemyśle spożywczo-rolniczym? Odpowiemy na to w tym artykule!
Sprzęgła elastyczne – charakterystyka części maszyny
Jak wspomnieliśmy, sprzęgła elastyczne to po prostu część osprzętu, która jest odpowiedzialna za przenoszenie napędu. Mówiąc bardziej szczegółowo, przenoszą one moment obrotowy z wału napędzającego na wał napędzany przy tłumieniu drgań skrętnych. Obecnie trudno wyobrazić sobie maszynę, która nie korzystałaby ze sprzęgieł, aby zoptymalizować wydajność pracy. Wszystko dlatego, że są to wyjątkowo małe i lekkie elementy, przez co charakteryzują się łatwym montażem i demontażem. Mimo małego rozmiaru, sprzęgła te są odporne na zużycie, wytrzymałe, bezbłędnie tłumią drgania i kompensują niewspółosiowość wałów. Zapewniają więc wszystko, co może wydłużyć żywotność całego układu.
Budowa sprzęgła elastycznego
Poza małym rozmiarem, sprzęgła elastyczne cechują się także prostą budową. To co w nich znajdziemy, to dwie piasty (z wklęsłymi, przesuniętymi obwodowo kłami) oraz wkładki elastyczne (łączniki).
Gdzie znajdziemy sprzęgła elastyczne?
Ze względu na skuteczne połączenie prostoty i trwałości, sprzęgła elastyczne możemy spotkać w niemal każdej gałęzi przemysłu. Wykorzystuje się je wówczas, gdy niezbędna jest bardzo wysoka precyzja w przenoszeniu napędu, której nie zagwarantują inne rozwiązania pneumatyczne.
Jedną z nich jest branża spożywczo-rolnicza, w której od lat wykorzystuje się tego typu części do przenoszenia napędu. Takie rozwiązanie można więc spotkać między innymi w:
- maszynach do serwowania napojów,
- maszynach rolniczych służących do oprysków,
- maszynach odpowiedzialnych za transport ziaren,
- systemach wentylacji szklarni,
- instalacjach browarniczych,
- blenderach gastronomicznych,
- sprzęcie do ważenia,
- maszynach do etykietowania.
Odpowiedni wybór
Jak widać, sprzęgła elastyczne odpowiadają za bardzo dużo funkcji maszyn. Pamiętajmy jednak, że aby spełniały swoje zadanie muszą być odpowiednio dobrane. Dlatego polecamy skorzystanie z biura technicznego, które dostarcza trwały osprzęt pneumatyczny najwyższej jakości i umożliwia indywidualny dobór parametrów do maszyny klienta – zapewnia to nie tylko efektywną wydajność maszyny, ale także zapobiega zbyt szybkiemu zużyciu części.