Części maszyn to elementy, które wymagają bardzo dużej uwagi oraz odpowiedniej konserwacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ regularnie przeprowadzane kontrole sprawią, że osprzęt pneumatyczny jest po prostu dłużej sprawny i odporny na zniszczenia.
Na czym polega konserwacja łańcuchów?
Konserwacja to nic innego, jak kontrola i zabiegi pozwalające utrzymać łańcuchy transportowe w dobrym stanie. W zależności od natężenia ich użytkowania, może być ona przeprowadzana w różnych terminach, jednak zawsze powinno być to wykonywane regularnie. Co więcej, po każdym użyciu łańcucha warto sprawdzać jego stan, aby nie przeoczyć żadnego zniszczenia.
Łańcuchy transportowe to wyjątkowe elementy maszyn, ponieważ są wykorzystywane do transportu bardzo dużych i ciężkich ładunków, co zdecydowanie nie sprzyja utrzymaniu ich w dobrym stanie. Nie jest to jednak niemożliwe – wystarczy przestrzegać kilku zasad, które wpłyną na wydłużenie żywotności łańcuchów.
Przede wszystkim, łańcuch transportowy musi być odpowiednio dobrany do branży! Oznacza to, że nie może być za krótki lub za długi, musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa i nadawać się do transportu na przykład produktów spożywczych. Dodatkowo łańcuch musi być prawidłowo wykorzystywany, czyli odpowiednio zamontowany, aby zapobiec ścieraniu się tworzywa.
Jak przeprowadzić konserwację łańcucha transportowego
Pierwszym krokiem zawsze jest dokładne wyczyszczenie łańcucha. Trzeba pamiętać, że jeśli ten etap zostanie zbagatelizowany, to dalsza konserwacja nie będzie skuteczna. Należy więc usunąć wszelkie zabrudzenia, które pojawiły się w trakcie użytkowania odciągu – może to być kurz, resztki smaru czy rdza, spowodowana nadmierną wilgotnością.
Gdy mamy pewność, że łańcuch transportowy jest czysty i dokładnie osuszony, można rozpocząć smarowanie części. Wykorzystuje się do tego specjalne smary przemysłowe, czyli preparaty chroniące maszyny między innymi przed wysokimi temperaturami i wodą, a do tego minimalizujące zjawisko wydłużenia początkowego. Smar oraz jego odpowiednia aplikacja są bardzo ważne, dlatego należy wybrać rodzaj dostosowany do warunków pracy i przewożonych produktów – koniecznie sprawdź, czym charakteryzuje się dobry smar do łańcuchów.
Konserwacja czy wymiana?
Niestety nie każdy łańcuch transportowy może zostać poddany konserwacji – czasami wykorzystywane modele nie są już zdatne do użytku i muszą zostać natychmiast wymienione. Bardzo ważne jest, aby nie przeoczyć tego momentu, ponieważ w takiej sytuacji samo czyszczenie części nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a zniszczony łańcuch może doprowadzić do wypadku.
Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać zużyty łańcuch transportowy, zapoznaj się z artykułem opublikowanym na naszym blogu. Wyjaśniamy w nim, co świadczy o konieczności wymiany oraz kiedy warto zainwestować w nowy łańcuch transportowy.