Łańcuchy akumulacyjne są wykorzystywane między innymi w branży transportowej, elektronicznej, drukarskiej czy spożywczej. Są to wymagające sektory, dlatego wykorzystywany osprzęt jest narażony na szybkie zużycie. Nie jest to jednak coś, czemu nie można zapobiec. Ratunkiem dla łańcuchów jest ich regularna konserwacja, która w żadnym wypadku nie może być pomijana.
Łańcuchy akumulacyjne – jak konserwować łańcuchy?
Łańcuchy akumulacyjne są stale narażone na bardzo duże obciążenie, które z wiadomych względów wpływa negatywnie na stan części. Nieważne, jak trwałe nie byłoby tworzywo wykorzystane do produkcji łańcuchów. Jeśli nieprawidłowo się o nie dba, łańcuchy zużyją się szybciej, niż powinny.
Łańcuchy akumulacyjne to łańcuchy rolkowe, a ich konserwacja powinna być dostosowana do ich budowy. Wbrew pozorom nie jest ona skomplikowana. Kluczem jest zastosowanie precyzyjnych metod czyszczenia i smarowania, ponieważ trzeba dotrzeć do wszystkich zakamarków łańcucha – rolki, sworznie i płytki muszą być maksymalnie zadbane.
Jak czyścić łańcuchy akumulacyjne?
Kurz, rdza czy pył osadzają się na łańcuchach bez względu na środowisko, w jakim są wykorzystywane. Są to klasyczne zanieczyszczenia, które zagrażają maszynom. A gdy do tego dochodzą szkodliwe substancje, zmienne warunki atmosferyczne lub bardzo wysokie temperatury, tworzywo jest narażone na bardzo szybkie zużycie. Pierwszym krokiem przy konserwacji jest więc odpowiednie oczyszczenie całej powierzchni i przygotowanie jej do dalszej pracy. Ze względu na specyficzną budowę łańcuchów akumulacyjnych zaleca się korzystanie z maszyn parowych, które zapewniają większą precyzję niż oczyszczanie ręczne. Warto pamiętać, że im częściej przeprowadza się konserwację, tym mniej zanieczyszczeń jest do usunięcia – a to z kolei bardzo duża oszczędność czasu.
Smar do łańcuchów akumulacyjnych – prosty sposób na wydłużenie żywotności
Gdy łańcuch zostanie dokładnie oczyszczony, można przejść do kolejnego etapu konserwacji – smarowania. Wykorzystuje się do tego specjalne środki smarne, dostosowane do wymagań przemysłu. W tym przypadku również można robić to ręcznie, ale to nie jedyne rozwiązanie. Bardzo popularne są automatyczne smarownice SLOT, które raz ustawione regularnie dozują środek smarny.
Więcej na temat tej metody można przeczytać w artykule: Smarownica SLOT – przewagi i korzyści automatycznych smarownic typu slot
Smarownica SLOT może wyręczyć nas w smarowaniu łańcuchów, jednak nie w wyborze odpowiedniego produktu smarnego. Jak więc to zrobić, żeby korzyści z jego stosowania były jak największe?
Przede wszystkim zakup smaru musi być przemyślany. Czy maszyna ma styczność z wilgocią? Łańcuch jest narażony na duże tarcie? A może musi odprowadzać ciepło ze względu na pracę w skrajnych temperaturach? Są to przykładowe pytania, które pomogą ustalić, jakie właściwości powinien mieć idealny smar. Gdy zostanie to ustalone, czas zapoznać się z szeroką ofertą smarów! W tym celu zapraszamy do zapoznania się z katalogami produktowymi dostępnymi na stronie Schipolska lub bezpośredniego kontaktu ze specjalistami biura technicznego.
Co robić poza czyszczeniem i smarowaniem łańcuchów?
Na koniec warto wspomnieć, że konserwacja musi obejmować stałą kontrolę łańcuchów, ponieważ na ich stan wpływa także poziom napięcia – jeśli łańcuch nie jest odpowiednio często napinany, nie wykazuje 100% swojego potencjału. Podobnie jest w przypadku rozciągania. Im większe tarcie, tym szybciej dochodzi do rozciągnięcia łańcucha. Dlatego ważna jest regularna kontrola, aby móc w odpowiednim momencie przeprowadzić wymianę.