Przekładnia pasowa, czyli przekładnia mechaniczna cięgnowa, to system efektywnego przenoszenia napędu. Składa się z elastycznego pasa, a także kół pasowych, które są niesamowicie istotnym elementem całej konstrukcji. Czym są oraz do czego się je wykorzystuje? Zapraszamy do zapoznania się naszym artykułem.
Koła pasowe klinowe – co to takiego?
Koło pasowe to element przekładni pasowej. To właśnie na nie zakłada się pas napędowy, więc jest to niezbędny element, bez którego nie dojdzie do przeniesienie napędu. Ze względu na kształt powierzchni oraz typ pasa do którego koło ma przylegać, dzielimy je na różne rodzaje. Jednym z nich jest koło z rowkiem, wykorzystywane w przypadku pasów klinowych – powszechnie jest więc ono nazywane kołem pasowym klinowym.
Koła pasowe klinowe są też niezbędne ze względu na swoje właściwości. Do najważniejszych można zaliczyć tłumienie drgań, napędzanie kompresora klimatyzacji lub wspomaganie układu kierowniczego.
Koła pasowe klinowe – zastosowanie w przemyśle
Przekładnia pasowa z pasami klinowymi jest jednym z najpopularniejszych rodzajów, głównie ze względu na rozwój produkcji tworzyw sztucznych. Dodatkowo są one w stanie przenosić duże moce, są sprawne i praktycznie niezawodne. Razem z ich popularnością, na znaczeniu zyskały też koła pasowe klinowe, które są niezbędne do funkcjonowanie przekładni.
Ze względu na wspomniane zalety, a również na możliwość zabezpieczania układu przed przeciążeniem, koła pasowe klinowe wykorzystuje się w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Do najpopularniejszych można zaliczyć przede wszystkim zastosowanie w budowie maszyn – tego typu układy stosuje się na przykład w pompach.
Ogromną zaletą kół pasowych klinowych, w których rowek ulokowany jest w poprzek, jest możliwość chronienia maszyny przed poślizgiem. Tego typu koła są więc z powodzeniem wykorzystywane również w układach rozrządu silnika spalinowego. Dodatkowo, można je spotkać przy napędzaniu takich urządzeń jak alternator, sprężarka klimatyzacji czy duże wentylatory.
Kiedy wybrać koła pasowe klinowe?
Koła pasowe klinowe mają ogrom zalet – są praktycznie bezobsługowe, niwelują drgania, zabezpieczają inne zespoły napędowe, a do tego pracują wyjątkowo cicho i płynnie. Przy wyborze kół należy mieć jednak na uwadze, że są one dobierane do pasa wykorzystywanego w przekładni, a ten z kolei powinien być dobrany indywidualnie do parametrów maszyny.
Jeśli nie wiesz, czy dla Twojej aplikacji koła pasowe klinowe będą odpowiednim wyborem, zachęcamy do kontaktu. Eksperci z naszego biura technicznego zaproponują odpowiedni model, zgodnie z wytycznymi.