Przekładnia łańcuchowa odpowiada za przenoszeniu napędu w maszynie. Co więcej, jest to jeden z najpopularniejszych elementów do tego typu zadań, dlatego jest powszechnie stosowany w różnych branżach. Jednak jak wiadomo, za sukcesem układu zawsze stoją mniejsze elementy, odpowiedzialne za jego funkcjonowanie. Tak jest również w tym przypadku, ponieważ przekładnia nie spełniałaby swojego zadania bez kół łańcuchowych.
Charakterystyka kół łańcuchowych
Koło łańcuchowe to element przekładni łańcuchowej, bez którego utrzymanie maszyny w ruchu byłoby niemożliwe. Ze względu na swoją skuteczność i uniwersalność, są one wykorzystywane w wielu sektorach przemysłu – wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja oraz uzyskanie dużej mocy napędowej. Jak sama nazwa wskazuje, element ten ma kołowy kształt, a jego cecha charakterystyczna to specjalnie zaprojektowane ząbki, które współgrają z łańcuchem – również wchodzącym w skład przekładni.
Na popularność kół łańcuchowych wpływa także ich różnorodność. Na rynku są dostępne różne rodzaje kół, charakteryzujące się odmienną budową. Bez problemu można kupić koła łańcuchowe o bardziej specjalistycznym zastosowaniu, jak i te do popularnych maszyn.
Rodzaje kół łańcuchowych
Jak wspomnieliśmy, istnieje wiele typów kół. Możne je klasyfikować między innymi ze względu na tworzywo, z którego zostały one wykonane (np. stali). Bardziej istotny jest jednak ich podział na podstawie budowy, ponieważ w tym przypadku możemy rozróżnić koła łańcuchowe z piastą oraz bez piasty.
Koła łańcuchowe z piastą to tak zwane koła do zadań specjalnych. Są one niezwykle wytrzymałe, przez co mogą pracować z nawet dużymi obciążeniami. To, co wyróżnia je na tle innych elementów osprzętu to możliwość obrotu koła, nawet w sytuacji, gdy wałek pozostaje nieruchomy. Ale to nie wszystko! Koła łańcuchowe z piastą dają ogromną swobodę w dobieraniu elementów do łańcucha, ponieważ na rynku są dostępne trzy typy takich kół: jednorzędowe, dwurzędowe i trzyrzędowe.
Drugi typ kół, czyli koła łańcuchowe bez piasty, jest zdecydowanie prostszy w konstrukcji oraz obsłudze. Takie koło zamiast piasty posiada po prostu specjalny otwór, który pozwala na wprawienie maszyny w ruch. Pomimo swojej prostoty, koła łańcuchowe bez piasty również występują w różnych odmianach – można kupić koła jednorzędowe, dwurzędowe i trzyrzędowe.
Koła łańcuchowe i ich zastosowanie
Bez kół łańcuchowych nie można uzyskać napędu, dlatego są one bardzo cenione w przemyśle – trudno wymienić wszystkie branże, które korzystają z tego rozwiązania, ponieważ jest ono powszechne.
Do najpopularniejszych gałęzi przemysłu, w których wykorzystuje się koła łańcuchowe z piastą lub bez piasty, można zaliczyć sektor spożywczy, motoryzacyjny oraz budowlany. Możliwości jest zdecydowanie więcej, jednak należy pamiętać o odpowiednim doborze sprzętu, aby odpowiednio spełniał on swoje zadanie.