Koła łańcuchowe to elementy odpowiedzialne za przenoszenie napędu. Są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w branży motoryzacyjnej, rolniczej czy przemysłowej. Taka popularność kół nie jest przypadkowa – są one bowiem niezwykle uniwersalne, łatwe w montażu i odporne na zużycie. Aby jednak służyły nam jak najdłużej, a napęd był generowany we właściwy sposób, niezbędna jest ich regularna konserwacja. W tym artykule tłumaczymy, jak przeprowadzać ją w poprawny sposób.
Poznaj lepiej konserwową część
Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie są koła łańcuchowe. Pozwoli to na lepsze zrozumienie ich przeznaczenia, a tym samym na wybór odpowiedniej metody konserwacji.
Koła łańcuchowe to nic innego jak element przekładni łańcuchowej, wprowadzającej maszynę w ruch. Dodatkowo przekładnie składają się także z łańcuchów, które muszą idealnie współgrać z kołami – w tym przypadku liczy się każdy milimetr, dlatego koła posiadają specjalne ząbki, dostosowane do budowy łańcucha.
W zależności od przeznaczenia maszyny, jej budowy oraz naszych preferencji, na rynku można znaleźć koła łańcuchowe z piastą oraz bez piasty. Warto wziąć pod uwagę również to, że koła dzielą się na te jednorzędowe, dwurzędowe oraz trzyrzędowe. Żeby więc uniknąć problemów podczas zakupu, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem technicznym Schipolska – nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiedni osprzęt od renomowanych producentów.
Konserwacja, czyli klucz do zachowania sprawności maszyny
W tym stwierdzeniu bynajmniej nie ma nic przesadzonego. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie regularne dbanie o osprzęt pneumatyczny sprawia, że zachowuje on dłuższą żywotność. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn, które są narażone na codzienną i długotrwałą eksploatację. Kiedy jeszcze konserwacja jest niezbędna? Gdy osprzęt pneumatyczny:
- ma styczność z niebezpiecznymi substancjami (np. kwasami),
- jest wykorzystywany podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz lub palące słońce),
- jest przechowywany w niskich temperaturach,
- jest narażony na kontakt z wodą.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konserwacji maszyn, koniecznie przeczytaj artykuł dostępny na naszym blogu – Poprawna konserwacja elementów maszyn.
Konserwacja kół smarem
Konserwacja składa się z kilku, niezwykle ważnych elementów, takich jak oczyszczenie kół z rdzy i innych zanieczyszczeń, czy sprawdzania ich stanu technicznego. Niezastąpione są także smary przemysłowe, które chronią części przed zużyciem. Na rynku są dostępne smary o różnej konsystencji i odmiennych właściwościach, dlatego należy dobrać je do środowiska maszyny. Przed wyborem produktu zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, Czym charakteryzują się dobre smary przemysłowe lub kontaktu z biurem technicznym Schipolska.
Koła łańcuchowe – jak konserwować koła?
Koła łańcuchowe to stosunkowo nieduże elementy maszyny, które nie charakteryzują się skomplikowaną budową. Te czynniki sprawiają, że ich konserwacja jest wyjątkowo łatwa i może być przeprowadzana na różne sposoby – wyróżniamy na przykład smarowanie ręczne, kropelkowe oraz w kąpieli wodnej.
Szczególnie polecane jest wykorzystywanie do tego celu smarownicy automatycznej. Pozwala ona na ustawienie częstotliwości dozowania oleju, przez co właściciel maszyny oszczędza czas. Ale to nie wszystko! O innych korzyściach smarownicy SLOT przeczytasz w naszym artykule.