Wilgoć w pomieszczeniu, deszcz, śnieg… to tylko niektóre czynniki, które powodują wystąpienie największego wroga osprzętu pneumatycznego, czyli rdzy. Jak sobie z nią radzić? Kluczem do sukcesu jest wykorzystywanie smarów przemysłowych do łańcuchów o funkcji ochronnej. Dowiedz się więcej o tym niezastąpionym produkcie, który odmieni konserwację Twoich maszyn!
Ochrona przed korozją w przemyśle
Nie da się zapewnić, że raz zabezpieczone łańcuchy już nigdy nie pokryją się rdzą. Aby czuć się bezpiecznie w tym zakresie, należy działać zdecydowanie i w stałych odstępach czasowych. Wszystko dlatego, że produkty antykorozyjne w postaci smarów to rozwiązanie czasowe – pod tym terminem rozumie się wzmożoną ochronę obowiązującą przez kilka lub kilkanaście miesięcy.
Jak więc utrzymać stałą ochronę? Poprzez konserwację! Regularne oczyszczanie łańcuchów z zabrudzeń i ponowne smarowanie tworzywa to niejako cykliczne wznawianie ochrony antykorozyjnej. Należy jednak pamiętać, aby reagować na każde ewentualne zniszczenia, które mogłyby zaburzyć dalszą pracę maszyny. Jeśli dostrzeżesz, że łańcuch się rozciągnął lub przetarł, rozważ wymianę części na nową.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Konserwacja, regeneracja i wymiana osprzętu pneumatycznego w maszynie.
Jak poprawnie wykonać smarowanie?
Korozja dociera do każdego zakamarka, co w przypadku łańcuchów bywa szczególnie uciążliwe. Poprawne użycie smaru wiąże się więc z jego dokładnym rozprowadzeniem w celu uchronienia całej powierzchni. Smar musi wniknąć w przeguby, dlatego najlepiej skupić się na szczelinach pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi płytkami.
Polecaną przez nas metodą jest tak zwane smarowanie punktowe. Przewagą tego sposobu nad innymi jest duża precyzja, ponieważ wykorzystuje się do tego smarownice mechaniczne dozujące smar automatycznie. Jeśli jednak nie chcesz posiłkować się dodatkowym wsparciem w postaci takiej smarownicy, możesz zrobić to samodzielnie: łańcuchy można z powodzeniem smarować ręcznie lub zastosować kąpiel w misce (smarowanie zanurzeniowe).
Jak zapobiec powstawaniu rdzy?
Antykorozyjna ochrona smarów przemysłowych jest niezastąpiona w utrzymaniu prawidłowego stanu łańcuchów. Warto też jednak wcielić w życie kilka nawyków, które wspomogą ów ochronę. Jest to przede wszystkim każdorazowe osuszanie łańcuchów po zakończeniu pracy maszyny (tyczy się to maszyn narażonych na dużą wilgoć), a także prawidłowe przechowywanie łańcuchów – metal nie może być narażony na deszcz, twardą wodę oraz oddziaływanie szkodliwych chlorków. Jeśli jest taka możliwość, łańcuchy powinny leżeć w suchym i bezpiecznym miejscu.
Ważne jest także wybranie smaru najwyższej jakości, którego skład został specjalnie opracowany. W Schipolska oferujemy markowe smary przemysłowe Iwis, które są odpowiednie dla każdej gałęzi przemysłu. Więcej informacji na ich temat zawartych jest w katalogu na naszej stronie.