Masz problem z szybkim zużywaniem się osprzętu pneumatycznego? Może Cię to zdziwi, ale nie zawsze jest to problem niskiej jakości części. Zamiast tego, bardzo często znaczenie ma przede wszystkim prawidłowa eksploatacja i konserwacja – bo jak się okazuje, to właśnie staranne czyszczenie łańcuchów technicznych może mieć bardzo pozytywny wpływ na ich pracę i żywotność.
Po co czyścić łańcuchy, czyli znaczenie konserwacji w przemyśle
Przemysł, a zwłaszcza przemysł ciężki, jest ogromnie wymagający dla maszyn. Każdy ich element jest narażony na duże obciążenia, pracę w skrajnych temperaturach, kontakt z chemikaliami czy styczność z anomaliami pogodowymi. To wszystko, w połączeniu z wielogodzinną pracą, prowadzi do widocznych uszczerbków. A co za tym idzie, pojawia się ryzyko:
- wystąpienia poważnej awarii maszyny;
- długi zastój prac spowodowany niesprawnym sprzętem;
- narażenia życia lub zdrowia pracowników;
- straty ekonomiczne związane z koniecznością zakupy nowych części;
- straty czasu na wymianę części i ewentualne naprawy innych elementów maszyny, które ucierpiały na skutek awarii.
Jak więc widać, negatywnych efektów zaniedbań konserwacyjnych jest naprawdę dużo, a może być jeszcze więcej, jeśli zaniedbanie dotyczy bardzo istotnego elementu osprzętu.
Konserwacja łańcuchów technicznych
W przypadku łańcuchów technicznych sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Zabiegi pozwalające utrzymać je w dobrym stanie są łatwe w realizacji i doświadczonym osobom nie powinny zajmować zbyt wiele czasu. To o czym trzeba pamiętać, to bardzo dokładne podejście i precyzyjna praca – niewystarczające oczyszczenie może doprowadzi do takich samych złych skutków, jak brak konserwacji. Dlatego podejmując się tego zadania warto zwracać uwagę na każdy szczegół. A jeśli okaże się to zbyt skomplikowane, zalecamy powierzenie konserwacji profesjonalistom.
Pierwszym krokiem konserwacji jest oczywiście czyszczenie lańcuchów technicznych. Celem jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się na ich powierzchni – kurz, rdza, resztki chemikaliów i inne. W tym przypadku konieczne jest dotarcie do każdego zakamarka części, dlatego jeśli oczyszczanie ręczne nie jest wystarczające, warto zainteresować się specjalnym sprzętem do czyszczenia.
Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni należy przejść do zastosowania środka smarnego do łańcuchów, który zabezpieczy je aż do kolejnej konserwacji. Zadaniem smaru jest między innymi ochrona łańcuchów przed wysoką temperaturą, zapewnienie im dłużej żywotności, a także zminimalizowanie zjawiska wydłużenia początkowego. Smar powinien być dobrany indywidualnie do każdego łańcucha technicznego, z uwzględnieniem warunków jego pracy.
Jak często należy czyścić łańcuchy transportowe?
Idealnym rozwiązaniem byłoby oczyszczanie łańcuchów po każdym użyciu, jednak z bardzo rzadko jest to możliwe. Dlatego polecamy określenia stałych odstępów czasowych i przeprowadzanie regularnej konserwacji, na przykład co miesiąc. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość czyszczenia powinna być określona na podstawie poziomu eksploatacji łańcucha oraz tego, w jak wymagających warunkach jest wykorzystywany.