Przekładnia łańcuchowa składa się między innymi ze specjalnych łańcuchów rolkowych, które muszą być dostosowane do wykorzystywanych kół. Taka konstrukcja ma za zadanie wywołać napęd, aby aplikacja mogła zostać użyta do pracy. Jak przebiega eksploatacja łańcuchów rolkowych i czym się one charakteryzują? Odpowiadamy na to w poniższym artykule!
Łańcuchy rolkowe w przemyśle
Łańcuchy tego typu są wykorzystywane do wprawienia maszyny ruch. A ze względu na bardzo prostą konstrukcję przekładni oraz jej uniwersalność, łańcuchy rolkowe są eksploatowane w bardzo wielu różnorodnych branżach.
Budowa łańcuchów rolkowych nie jest skomplikowana, ponieważ składają się one po prostu z wewnętrznych i zewnętrznych ogniw, a do tego ze specjalnej rolki, która obraca się względem tulejki. Taka prostota jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza podczas czyszczenia łańcuchów.
Dlaczego łańcuchy rolkowe są tak popularne?
Nic dziwnego, że przekładnie łańcuchowe są wybierane przez właścicieli maszyn w różnych gałęziach przemysłu. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, a jednocześnie zapewniające najwyższą jakość pracy. Ze względu na bardzo dużą odporność na zużycie, obciążenia oraz zmienne warunki pracy, łańcuchy rolkowe nie wymagają częstej wymiany (pod warunkiem, że są odpowiednio konserwowane).
Trudności nie sprawia także ich montaż, a szeroki wybór modeli pozwala dobrać idealne parametry do każdej aplikacji. Jeśli jednak masz ku temu jakiekolwiek wątpliwości, radzimy nie wybierać osprzętu samodzielnie – nasi fachowcy z biura technicznego Schipolska z przyjemnością doradzą Ci najlepsze rozwiązanie.
Eksploatacja łańcuchów rolkowych
Solidność i precyzyjność łańcuchów sprawia, że mogą być one wykorzystywane w wielu maszynach, przede wszystkim o małej lub średniej prędkości. Ich najpopularniejsze zastosowanie to wywoływanie napędu w rowerach, jednak nie brakuje ich także w większych aplikacjach.
Z łańcuchów rolkowych korzysta się między innymi w przemyśle rolniczym, transportowym czy drukarskim. Można je spotkać także w chłodniach, a nawet maszynach grzewczych.
Jaki łańcuch warto wybrać?
Pomimo uniwersalności łańcuchów, ich wybór musi być przemyślany i trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Najistotniejsza jest budowa łańcucha. Jeśli chcesz wykorzystać go do niewymagającej maszyny, pracującej z małym obciążeniem, to łańcuch jednorzędowy spełni swoją funkcję. Jednak w przypadku ekstremalnych warunków pracy warto pomyśleć nad modelem dwuczęściowym lub trzyczęściowym, który jest trwalszy i bardziej odporny na rozciąganie.
Zachęcamy do zapoznania się z katalogami dostępnymi na naszej stronie. Znajdziesz w nich dokładny opis łańcuchów od renomowanych producentów, umożliwiający łatwy dobór elementów maszyny. Więcej na ten temat znajdziesz też w artykule na naszym blogu – Jak dopasować łańcuchy rolkowe do maszyny w firmie?