Odpowiedni dobór parametrów i rodzaju części do maszyn jest niezwykle istotny i wpływa na całą późniejszą pracę. Jednak mimo wyboru najlepszego elementu na rynku, charakteryzującego się najwyższej jakości tworzywem i wytrzymałością, może się okazać, że niewłaściwą konserwacją wpłyniemy na przyspieszenie jego zużycia. Poznaj wskazówki, które nauczą Cię poprawnej konserwacji elementów maszyn i nie daj się zaskoczyć korozji lub wgnieceniom.
Czym jest konserwacja?
Pierwszym krokiem do sukcesu jest zrozumienie, czym tak naprawdę jest konserwacja. A jest to nic innego, jak dążenie swoimi działaniami do utrzymania stanu bez uszkodzeń i zahamowanie procesów zużycia poprzez zapobieganie działaniu czynników niszczących. Są to więc wszelkie czynności, które mają utrzymać elementy maszyn w jak najlepszym stanie, bez względu na częstotliwość ich eksploatacji. To co ważne, taka konserwacja musi być przeprowadzana regularnie, w stałych odstępach czasowych i składać się z kompleksowych czynności regenerujących (pomocne w tym przypadku może się okazać opracowanie prostego grafiku).
Przebieg procesu konserwacji
Przede wszystkim, podczas konserwacji maszyna musi być odłączona od źródła zasilania! Zapewnia to bezpieczeństwo osobie wykonującej zadanie oraz chroni maszynę przed ewentualnym spięciem. Po przejściu tego kroku, przygotowujemy wszystkie elementy maszyn, które muszą zostać zdezynfekowane, odtłuszczone czy wyczyszczone ze wszelkich pozostałości mogących wpłynąć na uszkodzenia.
W przypadku ustalania terminu konserwacji oraz jej częstotliwości, warto też wziąć pod uwagą wszelkie czynniki zewnętrzne, które wpływają na maszynę. Jest to między innymi otoczenie w którym jest ona przechowywana, warunki atmosferyczne czy też złożoność konstrukcji. Przed przystąpieniem do działania, trzeba też zapoznać się z instrukcją obsługi części maszyn, opracowanej przez producenta.
Dobór metody
Dobierając metodę konserwacji i czyszczenia elementów maszyn należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby każdego z elementów oraz określić, jaki ma być efekt – na tej podstawie trzeba dostosować optymalny sposób mycia. Proponowanym rozwiązaniem jest na przykład wykorzystanie myjki parowej, która daje szybsze efekty niż ręczne mycie. Wykorzystanie parownicy pozwala na usunięcie brudu i rdzy, nawet z trudno dostępnych miejsc. Ponieważ urządzenie to działa bez wykorzystania chemikaliów, a do tego zapewnia dodatkową dezynfekcję, to może być wykorzystywane do konserwacji każdej maszyny – nawet tej przeznaczonej do przemysłu spożywczego.
Innym przydatnym urządzeniem jest smarownica automatyczna SLOT, która regularnie dostarcza olej do elementów maszyn. Dzięki temu oszczędzamy czas i mamy pewność, że każdy element zostanie precyzyjne nasmarowany, w wyznaczonym przez nas wcześniej terminie.
W przypadku niektórych elementów maszyn, proces konserwacyjny może być czasochłonny, jednak znacznie wpływa na ich żywotność i wydajność. Warto więc przeprowadzać regularną konserwację, aby uniknąć problemów w przyszłości.