Wszelkiego rodzaju awarie są nieodłącznym elementem pracy z różnego rodzaju maszynami. Nie zawsze są one groźne, jednak mimo to, narażają właściciela na dodatkowe koszty. Oczywiście nie każdej z nich da się zapobiec, ponieważ konstrukcje maszyn są skomplikowane i trudno przewidzieć usterkę. Mimo to, jesteśmy w stanie zwracać uwagę na pewne symptomy, zapowiadające zużycie osprzętu.
Do podstawowych czynności, o których warto pamiętać, zaliczamy regularną kontrolę oraz konserwację listew zębatych, które w razie potrzeby, trzeba niezwłocznie wymienić. Koniecznie sprawdź, kiedy należy to zrobić.
Listwa zębata – charakterystyka
Listwa zębata to element maszyny, który wykorzystuje się do stworzenia prowadnicy, charakteryzujący się specyficznymi nacięciami w kształcie zębów, dzięki którym bez problemu współgra z kołami zębatymi. Ich zastosowanie jest powszechne i bardzo szybko zastąpiły inne rozwiązania tego typu, ponieważ zapewniają sprawny przesuw liniowy, a do tego są odporne na bardzo duże obciążenia.
Na rynku jest dostępnych wiele modeli, jednak jest też możliwość indywidualnego dostosowania parametrów, aby mieć pewność, że będą idealnie dopasowane. Przy ich wyborze warto też skorzystać z usług renomowanych producentów, którzy korzystają z materiałów najwyższej jakości, a do tego przestrzegają wszelkich niezbędnych norm.
Wymiana listwy zębatej
Listwa zębata jest jednym z głównych elementów maszyny, przez co jej sprawne działanie jest niezwykle ważne – nie tylko ze względu na sprawność maszyny, ale również przez wgląd na bezpieczeństwo osoby ją obsługującej.
Biorą to pod uwagę, konieczna jest oczywiście regularna konserwacja, która pozwala na kontrolowanie stanu elementów maszyny. Nie zawsze jest to jednak możliwe lub zdarza się, że zostanie to zrobione zbyt późno. Nie jest to jednak przeszkodą, ponieważ zepsute części bardzo często wpływają bezpośrednio na sposób pracy maszyny, zwracając uwagę na problem.
Do oznak, które powinny determinować właściciela do wymiany listwy zębatej zaliczamy między innymi:
- Brak stabilności kierownicy, objawiające się ciągłą zmianą kierunku jazdy, bez intencji kierowcy.
- Głośny hałas lub uciążliwe stukanie w trakcie pracy maszyny.
- Korozję, która pojawiła się na powierzchni listwy.
- Wygięcie listwy zębatej, spowodowane nieprawidłową obsługą maszyny.
- Rysy lub inne uszkodzenia mechaniczne dostrzegalne na powierzchni części.
Cała procedura nie jest czasochłonna, więc warto się nią zainteresować. Taka wymiana części wpłynie bowiem pozytywnie zarówno na komfort pracy, jak i na wydajność maszyny.