Smarowanie elementów maszyn to jeden z etapów ich konserwacji, odpowiadający za wydłużenie żywotności osprzętu. Jedną z metod jest smarowanie mieszaniną olejowo-powietrzną, która staje się coraz bardziej popularna i wypiera bardziej tradycyjne techniki. Czym jest taka mieszanina i jak ją wykorzystać? Odpowiadamy!
Smarowanie, czyli konserwacja maszyny?
O konserwacji pisaliśmy niejednokrotnie na naszym blogu, ponieważ jest to etap, którego nie można pominąć. Konserwacja ma za zadanie chronić części maszyny przed zniszczeniem. Powinna więc być wykonywana regularnie, w określonych odstępach czasu i dokładnie. Składa się na nią między innymi oczyszczanie osprzętu z zanieczyszczeń (z rdzy czy pyłu), a także ich smarowanie.
Smarowanie maszyny można wykonać na kilka sposobów. Najpopularniejsze jest zdecydowanie smarowanie ręczne, które pozwala na kontrolę produktu, ale za to jest bardzo czasochłonne. Wiele osób wybiera też automatyczną smarownicę SLOT, która ma bardzo dużo zalet – pozwala między innymi na precyzyjne dozowanie smaru i co ważne, jest przyjazna środowisku i nie marnuje produktu. Ten aspekt łączy smarownicę ze smarowaniem mieszaniną olejowo-powietrzną.
Czym jest smarowanie mieszaniną olejowo-powietrzną?
Jest to metoda, do której również wykorzystuje się specjalną smarownicę. Działa ona dzięki specjalnej pompie zasysającej olej, który następnie jest natryskiwany za pomocą ciśnienia powietrza – olej przybiera formę mgiełki.
Smarowanie mieszaniną – kiedy warto z niej wykorzystać?
Mieszanina olejowo-powietrzna sprawdza się świetnie w przypadku osprzętu wymagającego ogromnej precyzji podczas konserwacji. Dodatkowo delikatna mgiełka oleju bez problemu przedostaje się w trudno dostępne miejsca, dlatego nie ma konieczności demontażu całej konstrukcji aplikacji. Smarowanie mieszaniną można wykonywać między innymi w przypadku łańcuchów rolkowych, łożysk i wielu innych elementów osprzętu.
Zalety mieszaniny olejowo-powietrznej
Wybór odpowiedniej metody konserwacji nie zawsze jest łatwy. Najlepiej dostosować ją do wykorzystywanej maszyny oraz do warunków, w której jest ona eksploatowana. Smarowanie mieszaniną olejowo-powietrzną to najlepsze rozwiązanie w wielu przypadkach, ponieważ ma bardzo dużo zalet:
- możliwość samodzielnej regulacji dozowania produktu,
- dotarcie do trudno dostępnych miejsc,
- mniejsze zużycie smaru niż przy innych metodach smarowania,
- precyzyjne dozowanie smaru pozwalające na zmniejszenie tarcia w maszynie.
Smarowanie mieszaniną olejowo-powietrzną powinno zainteresować osoby, które nie chcą tracić czasu na długotrwałą konserwacją, ale zależy im na precyzji i efektywnym działaniu.
Szukasz więcej informacji na temat wykorzystywania smaru podczas konserwacji? A może nie wiesz, jaki smar wybrać? Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na naszym blogu lub kontaktu z naszym biurem technicznym.