Łańcuchy w przemyśle transportowym odgrywają bardzo dużą rolę – dzięki nim możliwy jest bezpieczny transport ciężkich ładunków. Odciągi transportowe pozwalają na mocowanie, przesuwanie oraz przenoszenie produktów o wysokiej wadze. Czym różnią się i do czego stosować jedno- i dwuczęściowe łańcuchy transportowe?
Łańcuchy transportowe – zastosowanie w przemyśle
Łańcuchy transportowe to potoczna nazwa odciągów łańcuchowych, które wykorzystywane są do skutecznego zabezpieczenia dużego i wielkogabarytowego ładunku. Aktualnie nie ma na rynku dostępnego mocniejszego systemu mocowania ładunków niż wspomniane odciągi transportowe.
W skład standardowego łańcucha transportowego wchodzą:
- grzechotkowy napinacz – służy do naprężenia całego komponentu,
- stalowy łańcuch ogniwowy – może występować osobno lub posiadać na końcówkach haki doczepione do napinacza,
- haki skracające – stosowane do regulacji długości łańcucha.
Odciągi transportowe mają bardzo wysokie zdolności mocowania – od 4 do nawet 16 ton na jeden napinacz łańcuchowy. Zdolność mocowania jest jednak zależna od średnicy łańcucha – należy to wziąć pod uwagę planując transport ciężkich ładunków.
Za pomocą odciągów transportowych można zabezpieczyć nawet najcięższe ładunki – np. pojazdy kołowe oraz gąsienicowe (maszyny budowlane, pojazdy wojskowe, maszyny rolnicze) na niskopodwoziowych naczepach, wagonach kolejowych czy lawetach. Łańcuchy transportowe świetnie sprawdzą się w mocowaniu ładunków o wysokiej wadze – np. ogromne konstrukcje stalowe lub betonowe, które mocowane są na pojazdach ciężarowych.
Łańcuchy transportowe mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłowych. Z odciągów korzystają branże budowlane, morskie, produkcyjne, a nawet motoryzacyjne.
Prawidłowe mocowanie ciężkich ładunków w transporcie regulowane jest przez międzynarodowe prawo. Istotne jest, aby odciągi transportowe były wysokiej jakości i spełniały normę PN-EN 12195-3.
Jednoczęściowe odciągi transportowe
Jednoczęściowe odciągi transportowe to standardowy model łańcucha transportowego. Wyróżnia się tym, że jego dwa odcinki są zamocowane do napinacza na stałe, a części łańcucha są różnej długości (jeden jest dłuższy, drugi krótszy).
Łańcuchy jednoczęściowe są odporne na uszkodzenia – trudno je przetrzeć, zgnieść czy przeciąć. Solidna konstrukcja pozwala na wydajną pracę przez długi czas z nawet najcięższymi ładunkami.
Ze względu na brak możliwości regulacji tego typu odciągów, warto odpowiednio dostosować ich długość do potrzeb transportowych.
Dwuczęściowe odciągi transportowe
Dwuczęściowe odciągi transportowe są niezależnym rozwiązaniem – nie są one przymocowane do napinacza i przez co są zdecydowanie bardziej uniwersalne od odciągów jednoczęściowych.
Istotną zaletą dwuczęściowych odciągów transportowych jest ich szerokie zastosowanie, bowiem łańcuchy te można dowolnie regulować i dostosowywać długość łańcucha do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Modułowa budowa odciągów transportowych pozwala na tworzenie różnych konfiguracji – np.:
- jednoczęściowych odciągów,
- dwuczęściowych odciągów,
- z jednym hakiem skracającym,
- z dwoma hakami skracającymi,
- o różnej długości łańcucha.
Stosując odciągi transportowe, należy zwrócić uwagę na klasę łańcuchów oraz ich przeznaczenie, bowiem niektóre modele nie nadają się do pracy np. w środowisku kwaśnym. Łańcuchy transportowe są bardzo wytrzymałe i odporne na korozje. Warto pamiętać o dobrym zabezpieczeniu transportowanego ładunku, bowiem solidnie wykonane odciągi mogą zarysować bądź zniszczyć zbyt delikatne powierzchnie.
Łańcuchy transportowe stanowią aktualnie najlepsze rozwiązanie dla przemysłu. Dzięki zastosowaniu odciągów można bez problemu mocować, przesuwać czy przenosić duże i ciężkie ładunki. Można także transportować duże gabaryty o różnych kształtach. Jeśli szukasz do swojego przedsiębiorstwa wytrzymałych, niezawodnych i wydajnych odciągów transportowych – sprawdź ofertę Schipolska. Znajdziesz tam produkty najwyższej jakości, a eksperci Schipolska pomogą w doborze odpowiednich odciągów transportowych.