Pierścienie rozprężno-zaciskowe to elementy łączące, które występują w wariantach dostosowanych do różnorodnych aplikacji. Ich działanie ma ogromny wpływ na płynną pracę maszyny, dlatego są uznawane za jedne z podstawowych elementów w każdej branży.
Co to jest pierścień rozprężno-zaciskowy?
Pierścień rozprężno-zaciskowy jest też powszechnie znany jako tuleja zaciskowa. Tego typu pierścienie mają bardzo ważne zadanie, a mianowicie połączenie wałów z piastą. Dodatkowo odpowiadają one za przenoszenie momentu obrotowego i siły osiowej, co wpływa na wywoływany napęd.
To, co ważne w przypadku pierścieni rozprężno-zaciskowych to ich zdolność do zacisku pozbawionego luzu. Dzięki temu wał i piasta są idealnie połączone, więc nie dochodzi do drgań lub innych niepożądanych sytuacji.
Rodzaje pierścieni rozprężno-zaciskowych
Pierścienie są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, dlatego muszą być dostosowane do różnych maszyn i wymagań branżowych. Z tego względu wyróżnia się trzy rodzaje pierścieni: samocentrujące, niesamocentrujące i zewnętrzne.
- Pierścienie samocentrujące mogą być wykorzystywane do małych wałów oraz wszędzie tam, gdzie występują duże obciążenia.
- Pierścienie niesamocentrujące są uzależnione od piasty, ponieważ wymagają dodatkowego centrowania.
- Pierścienie zewnętrzne to rozwiązanie, którym warto zainteresować się w pracy z małym obciążeniem.
Jak widać, każdy model pierścieni sprawdza się w innych sytuacjach i maszynach. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór pod kątem parametrów.
Jakie pierścienie wybrać?
Takie, które mają odpowiednie parametry i spełniają normy bezpieczeństwa. Głównymi parametrami, które trzeba wziąć pod uwagę, są:
- przenoszenie momentu obrotowego,
- przenoszenie sił osiowych,
- wielkość momentu rozruchowego,
- nacisk powierzchniowy między piastą i wałem.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do doboru pierścienia, pierwszym krokiem powinien być kontakt ze specjalistą biura technicznego Schipolska, który zaproponuje optymalne rozwiązanie. W ofercie posiadamy między innymi tuleje rozprężno-zaciskowe typu 95 70/115, 36/45, 15 16/55, 50 15/19 oraz 28/40 – zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą naszego sklepu.
Czy pierścienie rozprężno-zaciskowe są niezawodne?
Za ich wykorzystywaniem przemawia bardzo wiele argumentów. Do podstawowych zalet pierścieni zaliczamy przede wszystkim ich zdolność do pracy z dużymi oraz zmiennymi obciążeniami. Pierścienie rozprężno-zaciskowe są też odporne na wysokie temperatury, przeciążenia i rdzę czy kurz. Są łatwe w obsłudze i umożliwiają prostą regulację w dowolnym momencie.
To oczywiście tylko niektóre zalety pierścieni – jest ich zdecydowanie więcej, a najlepiej o ich popularności świadczy fakt, że wiele osób wskazuje na możliwość zastąpienia pierścieniami innych metod łączenia.