Łańcuchy transportowe, czyli tak zwane odciągi, to elementy służące do zabezpieczenia przewożonego ładunku, bez względu na jego parametry. Dzięki temu łańcuchy te są niezwykle popularne w przemyśle ciężkim, ponieważ sprawdzają się między innymi w przypadku ciężkich maszyn, przedmiotów o ostrych krawędziach czy elementów metalowych. Aby jednak towar był prawidłowo zabezpieczony, łańcuch transportowy musi zostać odpowiednio dobrany.
Łańcuch transportowy, czyli metoda zabezpieczenia ładunku
Łańcuchy transportowe mają za zadanie utrzymać ładunek w miejscu i zabezpieczyć go przed przemieszczaniem się. Z tego względu istnieje kilka metod mocowania z użyciem odciągów, które pozwalają na dostosowanie ich możliwości do konkretnych przedmiotów:
- Mocowanie od góry
- Mocowanie pętlami
- Mocowanie szpringowe
- Mocowanie przepasające ładunek
- Mocowanie bezpośrednie
- Połączenie metod mocowania
Jak łańcuch transportowy wybrać?
Podstawowym kryterium podczas wyboru łańcuchów jest to, jaki towar ma zostać za ich pomocą zabezpieczony. Na tej podstawie należy wybrać odciągi o odpowiedniej zdolności mocowania (LC), bo to właśnie ten aspekt wpłynie na późniejszą efektywność sprzętu. W przypadku łańcuchów transportowych zdolność mocowania jest określana na podstawie ich grubości oraz klasy stali, z której zostały wykonane.
Co więcej, ważna jest także budowa łańcuchów, ponieważ determinuje ona poziom swobody podczas pracy. Na rynku są dostępne łańcuchy transportowe jednoczęściowe oraz dwuczęściowe, a ich zastosowanie może być bardzo różne – odciąg jednoczęściowy składa się z łańcuchów połączonych z napinaczem (łańcuchy najczęściej mają różne długości), przez co dostosowanie go do własnych potrzeb jest niemożliwe. W przypadku modeli dwuczęściowych, łańcuch i napinacz są od siebie niezależna, dlatego z łatwością można dostosować długość odciągu do rodzaju załadunku.
Łańcuch transportowy dwuczęściowy jest zdecydowanie częściej wybierany i polecany, właśnie ze względu dużą swobodę, zapewnioną przez możliwość samodzielnego łączenia części.
Procedura wyboru łańcuchów transportowych
Po pierwsze należy obliczyć, ile łańcuchów jest potrzebnych do przewozu konkretnego ładunku – jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy między innymi od kształtu, wagi oraz wysokości towaru. Istotne jest także otoczenie transportowe oraz zamierzony sposób wykorzystania. Po drugie, należy wziąć pod uwagę współczynnik tarcia, który wpływa na zużycie łańcuchów – im większe tarcie, tym trwalszy powinien być łańcuch transportowy, dlatego najlepszym wyborem jest zazwyczaj certyfikowana stal nierdzewna.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli łańcuchów transportowych, różniących się między sobą na przykład wielkością ogniw, dlatego bardzo łatwo można dobrać odciągi dla każdej gałęzi przemysłu. Jeśli szukasz odpowiednich łańcuchów, zapoznaj się z katalogami dostępnymi na naszej stronie lub skontaktuj się bezpośrednio z biurem technicznym Schipolska – doświadczeni eksperci pomogą Ci wybrać łańcuch transportowy od renomowanych producentów.