Dwurzędowe łańcuchy napędowe mają szerokie zastosowanie. Ich trwałość i możliwość pracy w trudniejszych warunkach jest doceniana przez wiele branż. Sprawdź, co wyróżnia łańcuchy napędowe dwurzędowe.
Typy łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe znajdują zastosowanie w wielu branżach i aktualnie trudno wyobrazić sobie wydajną pracę przedsiębiorstw bez zastosowania tychże łańcuchów. Jak sama nazwa łańcuchów wskazuje, służą one do przenoszenia napędu z jednego elementu przekładni na inny. Jednak by łańcuchy napędowe przekładały się na skuteczną i bezpieczną pracę, kluczowy jest dobór łańcuchów do maszyn posiadanych w firmie. Dostosowanie odpowiednich parametrów łańcuchów napędowych minimalizuje ryzyko uszkodzenia ich podczas pracy. Co jest istotne, aby zapewnić chociażby ciągłość produkcji.
Na rynku dostępne są różne typy łańcuchów napędowych. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić trzy rodzaje:
- łańcuchy jednorzędowe (określane także jako łańcuchy pojedyncze),
- łańcuchy dwurzędowe (nazywane również łańcuchami sparowanymi),
- łańcuchy wielorzędowe (są to inaczej wielokrotne łańcuchy dwurzędowe).
Łańcuchy napędowe stosuje się m.in. w przekładniach, przenośnikach czy mechanizmach napędowych. Warto dodać, że łańcuchy napędowe dzieli się na trzy podstawowe grupy łańcuchów, które różnią się budową, a także zastosowaniem – są to łańcuchy drabinkowe, pierścieniowe oraz płytkowe.
Co wyróżnia łańcuchy napędowe dwurzędowe?
Łańcuchy napędowe dwurzędowe nazywane są również łańcuchami sparowanymi. To określenie odzwierciedla budowa łańcuchów dwurzędowych, które wyglądają jakby połączone ze sobą dwa łańcuchy jednorzędowe.
Łańcuchy napędowe są bardzo skuteczne wszędzie tam, gdzie trzeba przemieścić coś w płaszczyźnie pionowej, poziomej, a nawet ukośnej bądź gdy trzeba wprowadzić w ruchu elementy, które znajdują się bezpośrednio na łańcuchu (np. piły do ścinania drzew).
Istotne w wyborze łańcuchów napędowych jest ich obciążalność. Jest ona zależna od nacisków jednostkowych w przegubach oraz naprężeń rozciągających w płytkach łańcucha. Im mniejsze są naciski, tym trwałość łańcucha jest większa. Szacuje się, że trwałość łańcucha (w zależności o rodzaju napędu) może wynosić od 2000 do 15 000 godzin. Ze względu na swoją budowę łańcuchy napędowe dwurzędowe mają większą trwałość i obciążalność niż łańcuchy jednorzędowe.
W porównaniu do przekładni pasowych dużą zaletą łańcuchów napędowych jest brak poślizgu. Wpływa to na stałe przełożenie i dużą sprawność całego mechanizmu. Łańcuchy napędowe nie wymagają silnego napięcia wstępnego, dzięki czemu w przekładni łożyska oraz wały nie są bardzo obciążone. Odnosząc się do porównania do przekładni pasowych – wadą łańcuchów napędowych jest głośniejsza praca. Łańcuchy napędowe wymagają także regularnej konserwacji i smarowania, co przekłada się na ich wydajną pracę.
Gdzie stosowane są dwurzędowe łańcuchy napędowe?
Specjalistyczne łańcuchy napędowe dwurzędowe można spotkać w wielu rodzajach maszyn. Dwurzędowe łańcuchy najczęściej stosuje się do wzmacniania przekładni łańcuchowych – głównie w miejscach, gdzie łańcuch napędowy jednorzędowy mógłby okazać się za słaby. Jednak nie zawsze stosuje się łańcuchy dwurzędowe w zastępstwie jednorzędowych – wszystko zależy od danego mechanizmu. Wówczas należy zastanowić się, czy lepiej zastosować łańcuchy dwurzędowe, które są cięższe i mogą mieć skłonność do nadmiernego wydłużania się (ze względu na długość i wagę łańcuchów dwurzędowych) czy postawić na zdecydowanie krótsze, jednorzędowe łańcuchy napędowe o zwartej budowie.
Łańcuchy napędowe jedno- i dwurzędowe można z powodzeniem stosować naprzemiennie. Dobrym przykładem są chociażby narzędzia ogrodnicze – nowoczesne pilarki czy kosiarki pracują dzięki mieszanym łańcuchom napędowym. Zastosowanie połączenia łańcuchów jedno- i dwurzędowych wyróżnia zdecydowanie lepsza wydajność pracy urządzenia.
Warto dodać, że łańcuchy napędowe dwurzędowe występują także jako wielokrotność w łańcuchach wielorzędowych, które mają jeszcze szersze zastosowanie. Można je spotkać m.in. jako mechanizmy otwierania i zamykania blokad np. tam rzecznych. Wielorzędowe łańcuchy napędowe stosowane są również w przemyśle transportowym, najczęściej w przemyśle morskim, gdzie moc łańcuchów wykorzystywana jest przez statki o dużej wyporności.
Łańcuchy napędowe dwurzędowe mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Wpływa na to m.in. dość prosta konstrukcja oraz niezawodna praca (przy odpowiednim doborze łańcucha do mechanizmu oraz regularnej konserwacji).
Wybierz do swojego przedsiębiorstwa wysokiej jakości łańcuchy napędowe od sprawdzonych dostawców. Eksperci Schipolska pomogą dobrać łańcuchy napędowe, aby zwiększyły one wydajność i bezpieczeństwo pracy.