Łańcuchy techniczne są wykorzystywane właściwie w każdej dziedzinie przemysłu. Konieczny jest jednak dobór odpowiednich parametrów, tak aby łańcuchy maksymalnie wspierały funkcjonowanie maszyny.
Zastosowanie łańcuchów technicznych w przemyśle
Łańcuchy techniczne mają szerokie zastosowanie w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Służą przede wszystkim usprawnieniu pracy, a także zwiększeniu bezpieczeństwa.
Zwłaszcza przemysł ciężki wymaga solidnej konstrukcji dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem są tu łańcuchy transportowe. Wykorzystywane są one do przewożenia dużych i bardzo ciężkich ładunków. Łańcuchy transportowe są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, niebezpieczne substancje czy korozję. Służą także zabezpieczeniu dużych maszyn (lądowych i morskich), których waga wynosi nawet kilkanaście ton. Łańcuchy te świetnie sprawdzają się także w przemyśle rolniczym czy drzewnym, gdzie konieczny jest transport wielkogabarytowych ładunków. Dzięki specjalistycznym łańcuchom można przetransportować niebezpieczne produkty, jak chociażby elementy konstrukcji z ostrymi krawędziami, które ze względu na swój gabaryt nie mogą być zabezpieczone w inny sposób.
Zastosowanie dla łańcuchów technicznych znajdziemy także w branży spożywczej czy farmaceutycznej. Tu najczęściej wykorzystywane są łańcuchy drabinkowe (stosowane w budowie maszyn lub jako ogniwa dźwigni). Łańcuchy techniczne wykorzystywane są m.in. na taśmach produkcyjnych czy w maszynach drukarskich. Użyte są tu łańcuchy rolkowe, które dostarczają odpowiednią moc, kluczową do prawidłowej pracy maszyny. Ich uniwersalna budowa i niezawodność sprawia, że korzysta z nich coraz więcej branż.
W przemyśle znajdziemy również zastosowanie dla prostych łańcuchów jak np. łańcuchy pierścieniowe – składające się z bezpośrednio połączonych ze sobą ogniw. Ta prosta i niedokładna budowa nie pozwala na przenoszenie napędu w maszynach. Jednak ich moc wykorzystywana jest np. w transporcie – jako łańcuch do kotwiczenia statków czy jako łańcuchy na opony zimowe. Wykorzystywane są także do podnoszenia lub zawieszenia cięższych ładunków.
Powszechne wykorzystanie łańcuchów w przemyśle
Dlaczego wykorzystanie łańcuchów technicznych w przemyśle jest tak powszechne? Przede wszystkim wpływa na to uniwersalność łańcuchów – mogą być one wykorzystane w różnych maszynach. Specyfika budowy łańcuchów pozwala na modyfikację ich długości i dostosowania jej do pracy właściwie każdej maszyny.
Wykorzystanie łańcuchów technicznych w przemyśle jest nieocenione. Łańcuchy wpływają na mniejsze obciążenie łożyska przekładni, dzięki czemu maszyna pracuje sprawniej i jest mniej awaryjna. Poprzez zastosowanie odpowiednich łańcuchów możemy także złagodzić gwałtowne ruchy czy drgania maszyny, co wpłynie na jej bardziej wydajną pracę. Montaż takich łańcuchów oraz ich konserwacja nie są skomplikowane, co jest ich dodatkowym atutem.