Łańcuch rolkowy charakteryzuje się dość specyficzną, a jednocześnie stosunkowo prostą konstrukcją. Składa się na niego kilka bardzo ważnych elementów, w tym między innymi ogniwa łańcucha rolkowego, które są niezbędne do funkcjonowania osprzętu.
Co warto wiedzieć o łańcuchu rolkowym?
Na początku należy wspomnieć o tym, czym właściwie jest sam łańcuch rolkowy. Należy on do grupy łańcuchów napędowych – niezbędnych do ruchu i pracy maszyny – a dokładniej do łańcuchów drabinkowych. Ta ciekawa kategoria zawdzięcza swoją nazwę właściwości łańcucha, jaką jest możliwość łączenia go pojedynczo, podwójnie lub wielokrotnie.
Budowa łańcucha to w dużej mierze właśnie tytułowe ogniwa łańcucha rolkowego, które dzielimy na wewnętrzne oraz zewnętrzne. To właśnie precyzyjne łączenie ogniw pozwala uzyskać finalny i pożądany kształt.
Czym jest ogniwo łańcucha rolkowego?
Choć posiadają tajemniczą nazwę, ogniwa łańcucha rolkowego to nic innego, jak dwie niewielkie blaszki, które posiadają otwory. Dodatkowo ogniwa można podzielić na dwie kategorie:
- Ogniwa zewnętrzne utrzymują cały łańcuch w ryzach, nie dopuszczając do jego rozpadu. Aby zapewnić im maksymalną stabilność, blaszki są łączone sworzniami.
- Natomiast ów sworznie są dodatkowo kompatybilne z ogniwami wewnętrznymi, przez które przechodzą na wylot. Dzięki temu wszystkie blaszki są ze sobą solidnie połączone.
To, co jest niezwykle ważne, to że ogniwa łańcucha rolkowego występują w różnych kształtach i rozmiarach. Co więcej, mogą być one dodatkowo łączone, aż do uzyskania interesującej nas długości. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ łańcuch może zostać dostosowany do wymagań różnych dziedzin przemysłu – z wiadomych względów, zdecydowanie inna siła łańcucha będzie potrzebna w branży transportowej, niż na przykład motoryzacyjnej, dlatego warto skorzystać z możliwości personalizacji.
Więcej na temat doboru odpowiednich łańcuchów przeczytasz w naszych innych artykułach:
- Łańcuchy rolkowe – jakie łańcuchy rolkowe wybrać w Twoim przemyśle?
- Jak dopasować łańcuchy rolkowe do maszyny w firmie?
Eksploatacja łańcuchów rolkowych
Specyfika ogniw łańcucha rolkowego sprawia, że muszą być one bardzo często konserwowane. Wszystko przez podatność łańcucha na rozciąganie oraz gromadzenie się brudu w szczelinach pomiędzy blaszkami. Aby uniknąć zepsucia ogniw, należy bardzo dokładnie oczyszczać je z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, rdza czy tłuste substancje.
Niezwykle ważne jest także smarowanie ogniw, aby nie doprowadzić do przetarć materiału i przegrzania łańcucha. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z automatycznych smarownic, które działają na zasadzie smarowania kropelkowego. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zadbać o stan ogniw, możesz zdecydować się na smarowanie ręczne. W obu przypadkach ogniwa staną się bardziej sprawne i jeszcze lepiej wywołają napęd w Twojej maszynie.