Koła łańcuchowe to integralny element każdej przekładni łańcuchowej. Jak wszystkie elementy konstrukcyjne, również koła łańcuchowe mają swoją żywotność. W jaki sposób wydłużyć ich życie? I kiedy należy je wymienić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym artykule.
Rola kół łańcuchowych
Koła łańcuchowe to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych wielu urządzeń mechanicznych. Wykorzystujemy je w napędach łańcuchowych, przekładniach i przenośnikach, w których pełnią dwie funkcje:
- podzespołu przenoszącego napęd bezpośrednio na układ mechanicznych,
- napinacza w napędach łańcuchowych lub pasowych.
Elementy te mają szerokie zastosowanie w przemyśle i produkcji. Zaskakujący może być fakt, że koła łańcuchowe znajdziemy nawet w rowerach i motocyklach.
Jak dobrać koła łańcuchowe do łańcucha?
Pamiętajmy, by koła łańcuchowe zawsze dobierać do współpracującego łańcucha. Tylko właściwie dobrane elementy dadzą nam gwarancję długoterminowej i niezawodnej pracy maszyn przemysłowych czy produkcyjnych. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, by interesujące nas koła posiadały nieparzystą ilość zębów i były dopasowane do łańcucha z parzystą liczbą ogniw. Zaleca się, aby koło posiadało minimum siedemnaście zębów, a w przypadku maszyn pracujących z dużą prędkością – dwadzieścia pięć. Zbyt mała lub zbyt duża ilość zębów może spowodować spadanie łańcucha, uciążliwy hałas oraz inne zakłócenia w pracy przekładni.
Istotną kwestią przy wyborze kół łańcuchowych są też wymiary i kształt elementów. Wymiary koła zależą od średnicy tulejki, sworznia lub roli łańcucha. Szczegółowe informacje na temat wymiarów kół do łańcuchów sworzniowych znajdziemy w normie PN-73/M-84181. W przypadku kół do łańcuchów tulejkowych i rolkowych stosuje się normę PN-73/M-84161.
Wymiana kół łańcuchowych
Kiedy należy wymienić koła łańcuchowe na nowe? Elementy te podlegają wymianie w momencie, gdy łańcuch ulegnie awarii lub zużyciu powierzchni. Układy napędowe są stale eksploatowane, dlatego mimo regularnej konserwacji może dojść do ich zużycia bądź uszkodzenia. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z montażem nowego elementu, a przy okazji wymiany jednej części warto też zakupić koła łańcuchowe.
Założenie nowego łańcucha na stare koła mogłoby spowodować spore straty – ze względu na odkształcenia istniejące w zużytych kołach łańcuchowych żywotność całego mechanizmu uległaby drastycznemu obniżeniu. Pozostawienie starych kół może też doprowadzić do zerwania łańcucha już po kilku pierwszych uruchomieniach maszyny. Z tego względu specjaliści zalecają wymianę kół łańcuchowych na nowe za każdym razem, gdy łańcuch ulegnie awarii lub zużyciu.
Co wpływa na żywotność kół łańcuchowych?
Koła łańcuchowe i przekładnie to elementy, które nieustannie na siebie oddziałują. Oddziaływanie to może doprowadzić do poważnych uszkodzeń łańcucha, a nawet awarii całej maszyny. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych komponentów, sprawdźmy, czy dane elementy współpracują między sobą. Poprawne sprzężenie kół łańcuchowych z przekładnią oraz regularne przeglądy techniczne elementów pozwolą ograniczyć ryzyko usterki, jak i przedwczesnego zużycia łańcucha.