Regularna konserwacja gwarantuje niskie zużycie oraz długą pracę napędów łańcuchowych. Do tego celu wykorzystuje się smary przemysłowe, których bogate właściwości wpływają właśnie na ogólne wydłużenie żywotności łańcucha. Żeby jednak taka profilaktyka przyniosła oczekiwane efekty, ów smarowanie należy wykonywać we właściwy sposób.
Smary przemysłowe – co to jest?
Smary przemysłowe to nic innego, jak specjalne preparaty, które można wykorzystać do każdego rodzaju aplikacji, a w tym przypadku, do łańcuchów. Ze względu na właściwości i konsystencję smarów, wyróżnia się ich kilka rodzajów, a dobór opieramy na indywidualnych parametrach części maszyny.
Na co zwrócić uwagę?
Chcą rozpocząć przygodę ze smarami przemysłowymi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które powinny determinować wybór jego odpowiedniego rodzaju. Przede wszystkim należy określić, w jakich warunkach będziemy korzystać ze smaru – jaka będzie temperatura, wilgotność lub w jakim pomieszczeniu będziemy przeprowadzać konserwację. Istotna jest także waga maszyny, prędkość jej pracy oraz jej obciążenie i narażenie na zniszczenia. Następnie należy wybrać właściwy smar i zdecydować się na metodę smarowania, która ochroni elementy maszyny przed działaniem czynników zewnętrznych.
Techniki smarowania maszyn
W przypadku smarowania, mamy kilka metod do wyboru, które możemy dobrać indywidualnie do naszych potrzeb i zdolności konserwacyjnych.
- 1. Smarowanie ręczne możemy wykonać przy użyciu pędzla lub smaru w sprayu. Ta metoda sprawdzi się w przypadku maszyn o niskich prędkościach.
- 2. Smarowanie kropelkowe wykorzystuje smarownice kropelkowe lub automatyczne podajniki. Zaleca się to przy średnich prędkościach.
- 3. Smarowanie w kąpieli olejowej, czyli w zamkniętej misce. Wykorzystywane w przypadku wysokich prędkości pracy i może się też wiązać z użyciem odrzutnika smaru.
Konsystencja ma znaczenie
Na rynku są obecnie dostępne różne smary przemysłowe, które różnią się między sobą konsystencją. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ ma to wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale również na właściwości smaru. Jedną z czołowych firm, która oferuje smary w różnych formach, jest IWIS. Jedne z nich, to:
- Smar początkowy elidur+ jest aplikowany w stanie ciekłym, a następnie przybiera konsystencję smaru.
- Smar El-1 jest syntetycznym olejem.
- Iwidur to gęsty smar woskowy nowej generacji.
Dobór smarów przemysłowych nie zawsze jest prostym zadaniem, ponieważ rynek obfituje w jego różne rodzaje, o odmiennych właściwościach. Jeśli więc masz z tym problem, skontaktuj się z biurem technicznym Schipolska. Nasi specjaliści dobiorą idealny smar, który będzie dostosowany indywidualnie do Twojej maszyny.