Sprzęgło elastyczne to zespół elementów, służący do przeniesienia momentu obrotowego z jednego wału (czynnego) na drugi (bierny). Ważną funkcją tej konstrukcji jest również tłumienie drgań i wibracji, dzięki czemu znacząco wydłuża się żywotność całego napędu. Sprzęgła elastyczne mają powszechne zastosowanie w wielu branżach przemysłu, dlatego na rynku działa dziś wielu, wyspecjalizowanych producentów tych układów. Decydując się na zakup konkretnego sprzęgła, warto więc rozważyć różne możliwości i zapoznać się z kilkoma parametrami, o których przeczytasz w naszym poradniku.
Sprzęgło elastyczne – jak wygląda i czym się wyróżnia?
Pod względem funkcji sprzęgło elastyczne nie różni się niczym od standardowego sprzęgła, używanego w samochodach. Podstawowym zadaniem elementu jest przeniesienie momentu obrotowego z wału napędzającego na wał napędzany. Sprzęgło elastyczne składa się z dwóch piast i elastycznego łącznika wykonanego z tworzywa sztucznego o różnej twardości. Piasty posiadają wklęsłe, przesunięte obwodowo kły – to dlatego sprzęgło elastyczne bywa nazywane „sprzęgłem kłowym”.
Sprzęgło elastyczne – jakie ma zastosowanie?
Główną zaletą sprzęgła elastycznego jest skuteczne tłumienie wibracji i drań skrętnych, powstałych m.in. podczas nierównomiernej pracy silnika. Dzięki temu konstrukcje kłowe doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie niezbędne jest precyzyjne przeniesienie momentu obrotowego. Sprzęgła elastyczne świetnie radzą sobie w przemyśle metalowym, wydobywczym oraz budowlanym. Warto dodać, że tłumienie drgań i udarów pozwala ograniczyć zużycie elementów, zmniejszyć awaryjność silnika i obniżyć poziom hałasu generowany przez napęd.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzęgła?
Nowoczesny przemysł wymaga zastosowania precyzyjnych konstrukcji, o dużej prędkości i wysokim momencie obrotowym. W związku z tym wciąż rośnie liczba producentów oferujących różnorodne sprzęgła elastyczne, przystosowane do pracy w wielu branżach.
Decydując się na zakup sprzęgła elastycznego, musimy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Pomocne w zakupie tego elementu mogą być odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jaki moment obrotowy ma być przenoszony;
- Jakiej wielkości są średnice łączonych wałów;
- Jaka jest wymagana prędkość obrotowa;
- Czy niewspółosiowość jest kątowa, promieniowa czy osiowa;
- Czy sprzęgło może pracować w danej temperaturze;
- Czy sprzęgło posiada oczekiwaną sztywność skrętną;
- Czy sprzęgło będzie pracować nieprzerwanie czy sporadycznie?
Ponadto, warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją poszczególnych produktów i porozmawiać z wykwalifikowanymi pracownikami dostawcy części. Pamiętajmy, aby zawsze wybierać sprzęgła elastyczne sprawdzonych i renomowanych producentów. Wysokiej jakości konstrukcje znajdziemy m.in. w ofercie firmy SCHIPolska.